W gąszczu ustaw

Prawdopodobnie każdy zarejestrował już tego rodzaju logikę iż nasze życie od pewnego czasu podlega coraz jaskrawszym rewolucjom przy czym występują one w coraz to szybszym pędzie. Jeżeli ktoś urodził się jeszcze na przykład w latach 70-tych to może wspominać własne dzieciństwo jako relatywnie zrównoważone, faktyczną rewolucję odbyliśmy bowiem w finałowym dziesięcioleciu XX wieku.

Pewną z dziedzin życia jaka podlega zaskakującemu wręcz rozkwitowi jest ustawodawstwo. Uzasadnione jest iż potrzeba było faktycznie podmienić mnogość ustaw po 1989 roku ponieważ nie harmonizowały one zgoła do nadzwyczaj prędko transformujących się uwarunkowań państwowych. Prawoznawcy pracowali stąd dnie oraz noce by ułożyć od nowa multum ustaw, za sprawą jakich miało nam się egzystować dostatnio. Nie całkiem im to wyszło jakkolwiek to także owoc przeróżnych późniejszych nowelizacji. Następna fala przyrostu różnorakich aktów jurystycznych miała miejsce po wejściu do Unii Europejskiej. Nieuniknione było podówczas zestrojenie prawa w Polsce do tego jakie działa w różnych kraj Unii.

Teraz posiadamy już tego rodzaju bezlik różnych ustaw oraz rozporządzeń, że statystyczny Nowak nie poradzi sobie z tym wszystkim o ile nie pomoże mu jakiś prawnik czechowice. W teorii niewiedza o prawie nie uwalnia od jego wypełniania, lecz jeśli człowiek nie jest jurystą to nie umie nadążyć z czytaniem oraz analizowaniem tysięcy stron kolejnych zarządzeń, które corocznie wchodzą w życie w naszym państwie. Prościej jest przeto po prostu odpuścić to sobie i okazyjnie kiedy istotnie mamy określone poważne rozterki natury prawniczej dopiero wyruszyć do prawnika po radę. Akuratnie wydać nieco grosza za wskazówkę fachowca jaki ma o tym pewne wyobrażenie niż samodzielnie próbować rozplątać niejednokrotnie niezgodne ze sobą paragrafy.